Jakich technik używać do tworzenia portretów nagrobnych?

Portal pogodnej reklamy

Jakich technik używać do tworzenia portretów nagrobnych?

19 września 2021 Poligrafia 0

W polskiej tradycji od dłuższego czasu zapisane jest ozdabianie nagrobków zmarłej osoby jej podobizną. Na przestrzeni lat, zmieniały się jednak technologie, w których tworzono takie podobizny. Obecnie, okazują się one już bardzo trwałe na czynniki zewnętrzne, czy też upływ czasu.

Jak utworzyć zdjęcie nagrobkowe?

małe zdjęcia nagrobkoweW Polsce już od wielu lat bardzo popularne stało się opatrywanie nagrobków zdjęciem osoby zmarłej. Jest to popularne już od wielu wieków, chociaż oczywiście na przestrzeni czasu zmieniał się zupełnie sposób, w jaki tworzono małe zdjęcia nagrobkowe. Obecnie używa się w tym celu bardzo często nowoczesnych technik grafiki komputerowej, na przykład wykorzystujących wypalanie na porcelanie, czy też ceramice. Tylko w ten sposób bowiem można mieć gwarancję, że podobizna osoby zmarłej zachowa swoją czytelność przez długi okres czasu. W obecnym czasie, bardzo często wykonanie tego rodzaju podobizn jest zlecane profesjonalnym studiom graficznym, które specjalizują się w ich wykonywaniu już od dłuższego czasu. Tylko w ten sposób można mieć bowiem gwarancję, że utworzona podobizna zachowa swoja czytelność niezależnie od niekorzystnych warunków zewnętrznych, czy też silnych opadów. Tak tworzone podobizny sa zazwyczaj znacznie bardziej trwałe od tych, które tworzono tradycyjnymi metodami drukując je na przykład na zwykłym, czy też laminowanym papierze. Bardzo ważne jest jednak by zlecać utworzenie takich grafik jedynie profesjonalistom, mającym już duże doświadczenie w ich tworzeniu.

Obecnie bardzo popularne stało się tworzenie tak zwanych portretów nagrobnych. Są to specjalne grafiki, stanowiące podobizny osoby zmarłej. Ważne jest, by tworzyć je w sposób, który będzie gwarantował im odpowiednią trwałość, głownie na czynniki zewnętrzne.